تبلیغات
::-'-: کلبه جوان امروز :-'-::

::-'-: کلبه جوان امروز :-'-::
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
جرج جرداق در سال 1926میلادی در جدیده مرجعیون منطقه ای در جنوب لبنان متولد شد. والدین وی به قبیله ای یمنی بادیه نشینمنتسب بودند كه به آموزش مسایل علم و ادب و فرهنگ اهتمام خاصی داشتند. آنها به امیرمؤمنان  علی(ع) ارادت بسیار داشتند و بر سر درمنزل خود، سنگی را نصب كرده بودند، كه روی آن جمله لا فتی الا علی، لا سیف الا ذوالفقار حك شده بود. فؤاد جرداق؛ برادر بزرگ جرج جرداق شاعر و زبان شناس بزرگ لبنان بود، كه تألیفات زیادی دارد. جرج جرداق بعد از سپری نمودن دوره ابتدایی، به بیروت سفر كرد و از دوازده سالگی با فؤاد به مطالعه نهج البلاغه پرداخت و بخشهای زیادی از این كتاب را حفظ كرد. جرج جرداق در سیزده سالگی نخستین اثر خویش را به صورت نمایشنامه ای منظوم، در رابطه با آداب دوستی نوشت.

هفده ساله بود كه در دبیرستان، كتابی با عنوان «عن الموسیقی» و كتاب دیگری به نام «الفیلسوف» نوشت كه مورد استقبال بسیاری از نویسندگان برجسته عرب، مثل دكتر طه حسین قرار گرفت و به عنوان كتاب درسی برای دانشجویان دوره های عالی كشور مصر تعیین شد. او پس از تحصیلات، تدریس ادبیات و فلسفه اسلامی را در دانشگاه بیروت آغاز كرد و ضمن تدریس به عنوان نویسنده با مطبوعات عربی و همچنین با رادیو تلویزیون لبنان همكاری داشت. علاوه بر این شعر می سرود و اشعارش از حیث زیبایی، وزن و موسیقی ممتاز بود، به طوری كه بسیاری از خوانندگان مشهور عرب، اشعار جرج جرداق را برای آوازهای معروف و ماندگار خود بر می گزیدند. كتاب امام علی(ع)، صدای عدالت انسانی یكی از مهمترین آثار جرج جرداق است كه در 28 سالگی نوشته و در سال 1958میلادی در پنج جلد تدوین و انتشار یافته است. استاد توفیق ابراهیم آن را عالی ترین شاهكاری كه به جهان عرب اهدا گردیده و بزرگترین خدمتی كه به لبنان و میراث عرب شده است، می داند.
جرداق انگیزه خود را از تألیف این كتاب اینچنین شرح می دهد: در كودكی پس از بازگشتن از مدرسه، زیر درخت بلوط می نشستم و سوره های قرآن، خطبه ها و مواعظ امام علی(ع) را حفظ می كردم، با چنین حال و هوایی چگونه می توانستم، درباره نهج  البلاغه چیزی ننویسم، در حالی كه قانون اساسی دل انگیز نهج البلاغه، مهمترین متون فلسفی و ادبی عرب را كه هر دانشجویی به آن نیاز دارد، در خود جای داده است. از آغاز تحصیل در مدرسه و دانشگاه، با این موضوع آشنا و مأنوس بودم و دریافتم كه علیرغم آنچه نویسندگان معروف مانند عقاد و دیگران درباره امام علی(ع) نوشته اند، درباره زندگی امام علی(ع) تحقیق برجسته ای انجام نگرفته و نویسندگان تنها به اثبات حقانیت او در ولایت و خلافت پرداخته اند، لذا این انگیزه در من به وجود آمد كه درباره نهج البلاغه فكر كنم و به چیزی كه دیگران، از پرداختن به آن باز مانده اند، بپردازم.
جرج جرداق هم اكنون در منطقه شرقی بیروت، منطقه ای كه به عنوان یك منطقه بسته مسیحی، معبر هیچ مسلمانی نمی باشد زندگی می كند. روزنامه قدسطبقه بندی: عمومی،
[ پنجشنبه 26 دی 1387 ] [ 06:23 ب.ظ ] [ جوان امروز ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب