تبلیغات
::-'-: کلبه جوان امروز :-'-::

::-'-: کلبه جوان امروز :-'-::
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

دعوای متقابل

دعوای متقابل دعوایی است که خوانده در مقابل دعوای خواهان اقامه می کند این دعوا ممکن است به منظور پاسخگویی به دعوای اصلی و یا انجام امری باشد. به عبارتی ، خوانده حق دارد در مقابل ادعای خواهان ، طرح دعوا بنماید ، اگر دعوای خوانده با دعوای اصلی ناشی از یک منشاء و یا با دعوای اصلی ارتباط کامل داشته باشد ، دعوای جدید را دعوای متقابل می نامند .

مرجعی که به دعوای جدید رسیدگی می کند همان دادگاهی است که به دعوای اصلی رسیدگی می نماید مگر اینکه دعوای جدید از صلاحیت ذاتی دادگاه خارج باشد . دعوای جدید را که دعوای اصلی ناشی از یک منشاء ویا با دعوای اصلی ارتباط کامل داشته باشد دعوای متقابل می نامند . منظور از ارتباط کامل ،  وقتی است که  اتخاذ تصمیم در هر یک موثر در دیگری است .

حق انتفاع

حق انتفاع عبارت است از حقی است که به موجب آن ، شخص می تواند از مالی که عین آن ملک دیگری است یا مالک خاص ندارد ، استفاده کند.

حق انتفاع یکی از شاخه ها و مراتب مالکیت است که در اثر قرارداد به شخصی واگذار می شود پس در حق انتفاع همیشه برای مال موضوع آن ، دو صاحب حق وجود دارد  1) منتفع که حق استعمال و انتفاع از عین ، به او واگذار شده است 2) مالک که صاحب عین است و در اثر قراداد عین است و در اثر قرارداد سهم بزرگی از حقوق خود را به منتفع واگذار کرده است .

حق انتفاع اختصاصی به اموال غیر منقول ندارد و نسبت به اموال منقول نیز برقرار می شود .

قانون مدنی انتفاع را به سه دسته تقسیم کرده است .دسته اول به (عمری ، رقبی و سکنی ) و دسته دوم به ( وقف ) و دسته سوم به ( حق انتفاع از مباحات ) اختصاص داده شده است .  

عمری

عمری حق انتفاعی است که به موجب عقدی از طرف مالک برای شخص به مدت عمر خود یا عمر مننتفع و یا شخص ثالثی برقرار شده باشد .

اگر حق انتفاع برای مدت عمر مالک برقرار شده باشد با مرگ او برطرف می شود ولی اگر به مدت عمر منتفع یا ثالث باشد فوت مالک اثری در آن ندارد و وارثان او نمی توانند مزاحم صاحب حق شوند.
طبقه بندی: آموزش حقوق،
[ چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387 ] [ 11:05 ق.ظ ] [ جوان امروز ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب